Millimetron


https://www.urvilag.hu/idegen_civilizaciok/20080203_kutassunk_csillagmernoki_tevekenyseg_nyomai_utan

Millimetron: orosz kutatási terv; 2015-re ígérték a megvalósítását. Nem tudom mi lett belőle és hogy áll jelenleg a program.

Persze, ha Putyin úgy akar bevonulni a - az akárhánytól már ember nélkül létező -  földi világ történetébe, mint a földi civilizáció elpusztítója, akkor az egész tárgytalan.

Kardasov valamikor a hatvanas évek elején a világegyetemben feltételezhetően létező civilizációkat egy általa alkotott skála alapján osztályozta. Eszerint az emberiség jelenleg a skála legalsó fokán van, de annak éppen a legtetején: azaz szülő bolygója energiaforrásait lassan az utolsó cseppig kimeríti.

A minap olvastam egy tanulmányról szóló közlést, amelyben a szerzője arról beszél, hogy (egy másik programban) eddig kb. 350-500 milló csillagot vizsgáltak meg a csillagmérnöki tevékenység  észlelésének szempontjai szerint (a számra nem biztos, hogy pontosan emlékszem, az is lehet, hogy csak pár millió, most nem találom a cikket).

Az infravörös tartományban észlelt csillagjeleket nagyon sokrétűen vizsgálták és a nagyon szigorú szűrőfeltételek alapján 7 csillagról nem tudják megállapítani, hogy az onnan érkező – az emberiség jelenlegi tudása alapján besorolhatatlan – jeleket milyen – a természetben előforduló – csillagászati jelenség okozhatja, úgyhogy egyelőre ez a hét csillag az idegen civilizációk jelenlétére utalhat.

7/500 000 000=0.0000014

https://index.hu/techtud/2024/01/17/seti-idegen-civilizacio-csillagaszat-epiteszet-tortenelem-kardasev-drake-osmanov/

Zara Osmanov a Tbiliszi egyetem kutatója ezt az idegen civilizációkban élő észlelők szempontjából vizsgálja és azt írja:

Egy 2013-as kutatás megállapítása szerint az akkor még csak épülő, de azóta már működő James Webb űrteleszkóp 50 fényév távolságból is felismerné az élet jeleit a Földön. Egy ezemilliárdos lakosságú, 2-es típusú szupercivilizáció technikai képességeit ugyanakkor meg sem tudjuk tippelni. Egy ilyen civilizáció több millió kilométer átmérőjű teleszkópokat is építhet" de szerinte az ilyen eszközöknek is megvannak az elméleti határai.

"A legnagyobb távolság, amelyből tízméteres léptékben egy építmény még felismerhető, mintegy 3000 fényév

– írja az Astra Astronautica-ban megjelent tanulmányában.


Osmanov a Drake egyenlet segítségével próbálta megállapítani, hogy hány feltételezett civilizáció láthat még bennünket, mint 1-es kategóriába besorolt civilizációt, optikailagaz űrből.

Ez alapján arra jut, hogy:

…mintegy 650 olyan idegen civilizáció lehet a környezetünkben, amelyik pusztán az építményeinket látva értesülhet a létezésünkről. 

Több ezer fényév távolságról is lehet szó, ezért a távolabbiak a piramisokat még új állapotukban láthatják.

 


A Nemzetközi Űrállomás űrhajósának fotója a gizai piramisokról 2012 júliusából

[a kép a fenti Index cikkből van]

Tombor Tamásnak egy levélben valami olyasmit írtam, hogy legalább addig szeretnék élni, ameddig bizonyosan nem szerzünk tudomást arról, hogy rajtunk kívül is élnek értelmes lények a világegyetemben, és jó lenne megélni azt is    amikor testi valójukban is találkozunk velük. Tamás azt írta vissza, hogy ez – az emberiségre nézve – nem biztos, hogy jól sülne el.

De miért feltételezzük azt, hogy rossz vége lenne? Persze, ha a gyarmatosítások korára gondolunk, és abból indulunk ki: akkor lehet, hogy ők pont azért szemelték ki látogatásra a Földet, mert saját bolygójukat már szinte az életre alkalmatlanná tették, ezért próbálnak egy „Szép Új Világ”-ot keresni, ahol letelepedhetnének, és ugye a „két dudás nem fér meg egy csárdában” alapján ebben a találkozásban a gyengébbik fél húzná a rövidebbet. Na, de úgy kell nekik, az ostobáknak, amiért nem vették észre, hogy olyan bolygóra érkeztek, amelynek lakói ugyanazt tették a menedékükkel, mint ők a sajátjukkal.

Bízom abban, hogy ama találkozáskor ennél jóval értelmesebb lényekkel ismerkedhetnénk meg.

'- Az író soha ne lépjen ki a történetből, és amikor írsz a nap végén ne akard életed legfontosabb mondatait leírni, hanem mindig ott hagyd abba, ahol érdekessé kezd válni a történet...'                                                                                                                       írja Hemingway egy pályája elején lévő angol írónak, akivel évekig levelezett.                                                                                                             



Megjegyzések